Salon fryzjerski dla zwierząt Laki, Bytom.
Bytom, 41-923
799 771 711
salon.laki@interia.pl

Strzyżenie czy trymowanie? Pielęgnacja spaniela.

spa dla psów bytom, 799 771 711

Strzyżenie czy trymowanie? Pielęgnacja spaniela.

Strzyżenie czy trymowanie? Pielęgnacja spaniela.

Cocker spaniel angielski charakteryzuje się przylegającą szatą, która w dotyku jest gładka i aksamitna. Czy jest ktoś, kto nie kojarzy słodkich spanieli z długimi uszami i przepięknymi bursztynowymi oczami? Każdy zna te wesołe, merdające ogonkiem pieski, jednak jedynie właściciele spanieli zdają sobie sprawę z tego, z jaką dbałością należy podchodzić do pielęgnacji sierści spaniela już od jego pierwszych dni.

Strzyżenie czy trymowanie cocker spaniela angielskiego? Jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Wszystko w dużej mierze zależy od tego, czy cocker spaniel jest wystawowy, czy nie bierze udziału w wystawach. Jeśli jest wystawowy to wtedy pielęgnujemy cocker spaniela według wzorca.

Jak wygląda wzorzec standardu FCI dla cocker spaniela angielskiego?

Cocker spaniel angielski powinien mieć gęsty, krótki, lśniący oraz jedwabisty tułów. Kędzierzawość sierści jest wadą, natomiast falistość jest niewskazana. Włosy na uszach powinny być jedwabiste i proste.

Szyję degażujemy trymerem, aby podkreślić jej linię.

Przedpiersie powinno być dokładnie wyczesane oraz gładkie.

Ogon spaniela przybiera kształt owalny, a końcówkę należy zdegażować

W przypadku cocker spanieli angielskich, które nie biorą udziału w wystawach, pielęgnacja oraz trymowanie może być na życzenie właściciela, jednak wciąż powinno podkreślać atuty oraz sylwetkę tej wyjątkowej rasy. Źle wykonana usługa groomerska często powoduje deformację sylwetki, a pies traci swój atut w postaci jedwabistej i miękkiej sierści.

Cocker spaniel angielski: domowa pielęgnacja.

Zaniedbany włos spaniela ma tendencję do filcowania oraz kołtunienia, co znacznie utrudnia codzienną pielęgnację. Dlatego tak ważne jest to, aby już od szczeniaka oswajać psa z czesaniem, trymowaniem, strzyżeniem i kąpielą. Większość właścicieli decyduje się na wizyty adaptacyjne, które pozwalają psu poznać groomera, a także oswoić się z nowym miejscem, w którym jest tak wiele zapachów.

Domowa pielęgnacja cocker spaniela wymaga od właściciela systematyczności, która zaprocentuje jedwabistą oraz miękką sierścią na lata.

O czym pamiętać podczas pielęgnacji cocker spaniela?

– Regularne czesanie oraz wyczesywanie kołtunów za pomocą odpowiedniej szczotki,

– Regularne trymowanie psa w profesjonalnym salonie groomerskim,

– Regularne kąpiele z szamponem oraz odżywką przeznaczoną specjalnie do typu włosa.

Między 6, a 11 miesiącem życia spaniela następuje wymiana włosa ze szczenięcego na dorosły, co powoduje zwiększoną tendencję do filcowania oraz plątania. Jeśli więc zaniedbamy odpowiednią pielęgnację, zamiast pięknej lśniącej sierści, otrzymamy filc oraz masę kołtunów ciężkich do rozczesania w domowych warunkach.

Na co zwracać szczególną uwagę u cocker spaniela?

Wyjątkowej uwagi potrzebują również uszy, ponieważ są obwisłe i przyklapnięte, co jest idealną pożywką dla wielu bakterii oraz wirusów. Warto więc zwrócić uwagę na to, jak wygląda wnętrze ucha naszego spaniela i w porę interweniować, jeśli widzimy zaczerwienienia bądź czujemy nieprzyjemny zapach z wnętrza ucha.

Najlepiej jeśli w trakcie wizyty u weterynarza bądź groomera, poprosimy o sprawdzenie stanu uszu naszego psa.

WAŻNE: Podczas kąpieli należy również wysuszyć uszy spaniela, aby zapobiec wilgotności w uchu środkowym.

Regularne przeglądanie łap spaniela to również istotna kwestia, o której należy pamiętać. Cocker spaniele bardzo często zbierają w swoje włochate łapki wszystko, co napotkają. Tak bywa również w przypadku kłosów, które wbijając się w skórę psa, prowadzą do stanu zapalnego oraz namnożenia bakterii.

Po każdym spacerze przejrzyj łapy oraz przestrzenie międzypalcowe u psa, co pozwoli Ci na szybką reakcję, jeśli znajdziesz tam niepożądanego intruza.

Cocker spaniel angielski cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem na ulicach, jednak warto pamiętać, że utrzymanie jego sierści w dobrej kondycji, będzie wymagało od nas cierpliwości bądź numeru do świetnego groomera.


Profesjonalny salon Groomerski

Stolarzowicka 4, 41-923 Bytom

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *